My [2019]

Napsal Amras (») 29. 3. 2019 v kategorii Filmy - zamyšlení a recenze, přečteno: 409×
filmy-zamysleni/images2.jpg

Ano! První důkaz, že letošek bude skvělý hororový rok. Us jsem měl vyhlédnuté již dlouho. Na Twitteru delší dobu kolovaly různé teasery a ukázky, a tak jsem se těšil o to víc. Jordan Peele mě překvapil svým předešlým snímkem Get Out. To sice ode mně nedostalo nejvyšší hodnocení, ale musím říct, že Peele za scénář dostal zaslouženého Oscara. Nedám dopustit na klasické horory s démony či zombie. Ale v poslední době se do popředí dostávají psychologické snímky, které jsou rovněž děsivé a mnohdy i strašidelnější, než ty s příšerami. A Jordan Peele je vskutku mistr ve vykreslování charakterů. Myslíte, že je to možné? Že ve skutečnosti máme stín, jakési naše druhé já, co ale neprožívá radostné chvíle a předvytváří svět, ve kterém žijeme? Je tu odkaz na Bibli (Jeremiáš 11:11): "A proto tak praví Hospodin: Hle, přivedu na ně neštěstí, kterému nebudou moci utéci. Tehdy budou volat ke mně, ale já je nevyslyším."
Tento snímek má pro mě několik předností. Zaprvé obsazení. Sympatická rodinka. Každý se na svou roli hodí. Ani se mi zpočátku nezdálo, že tam hlavní herci hrají dvojrole. Jako jo, podoba tam byla, ale přece jen byli jiní. Dost mě uchvátily výborné masky. Nejvíc se mi pochopitelně líbila usmívající se alter-dcera, která působila dost creepy. Ale ten způsob mluvy je naprosto dokonalý. To se tvůrcům opravdu povedlo. Další věc, kterou musím ocenit je kamera. Natočené to je parádně a zajímavě. Občas nepříjemně pomalu klouzá, jindy je hezky akční. Užíval jsem si každý záběr. No a pak hudba. Byla skvěle vybraná a hned při úvodních titulcích (s králíky, kteří hrají důležitou roli, a kde kamera se velmi pomalu vzdaluje od kotců) mi bylo poněkud nepříjemně, ale to myslím v tom nejpozitivnějším smyslu. Místy je hudební doprovod depresivnější a dotváří tak tu správnou atmosféru.
Stejně je nejlepší varianta, když si sám napíšete scénář a poté si i film zrežírujete. Jedině tak se zaručí, že to bude natočeno přesně podle vašich představ. U Peela se mi prostě líbí, jak dokáže postavy skvěle popsat a rozvinout. Děsit se dá i bez strašidel. Pro mě je Us jedním z nejlepších hororů za poslední dobu (plus samozřejmě skvělé Hereditary). Je vidět, že se blýská na pěkné hororové časy. Příběh tohoto snímku je myslím velmi originální. A ani bych se nedivil, kdyby se po premiéře staly nůžky vyhlédavaným výrobkem v železářství a domácích potřebách. Co bylo také povedené (a nad čím ještě stále přemýšlím) - "spárování" synů  a zrcadlové napodobování. Ve filmu je i několik vtipnějších momentů. Hlavní je ale psychika. Ta jede na plné obrátky a postupně má děj čím dál větší spád. Jsou tam momenty, které sám úplně nechápu (například přítomnost králíků a jejich role). A celkově to zcela předčilo mé očekávání. Atmosféra je skvělá a čím jdeme víc do hloubky charakterů, tím je nepříjemnější. Peelovi se povedl vytvořit úžasný horor. Proč všude cpát duchy a upíry, když strach jde vyvolat i jinak. Prostě famózní podívaná. Jen tak dál, Jordane!

Hodnocení:     nejlepší   1 2 3 4 5   odpad

Komentáře

Zobrazit: standardní | od aktivních | poslední příspěvky | všechno
noelcoward73 z IP 89.177.10.*** | 2.4.2019 02:21
Výborně napsané smile Horor je to opravdu pěkný. Souhlasím, že se ještě letos máme na co těšit smile


Nový komentář

Téma:
Jméno:
Notif. e-mail *:
Komentář:
[*1*] [*2*] [*3*] [*4*] [*5*] [*6*] [*7*] [*8*] [*9*] [*10*] [*11*] [*12*] [*13*] [*14*] [*15*] [*16*] [*17*] [*18*] [*19*] [*20*] [*21*] [*22*] [*23*] [*24*] [*25*] [*26*] [*27*] [*28*] [*29*] [*30*] [*31*] [*32*] [*33*] [*34*] [*35*] [*36*] [*37*] [*38*] [*39*] [*40*] [*41*] [*42*] [*43*] [*44*] [*45*] [*46*] [*47*] [*48*] [*49*] [*50*]   [b] [obr]
Odpovězte prosím číslicemi: Součet čísel devět a devět