Posedlost [1981]

Napsal Amras (») 22. 5. 2020 v kategorii Filmy - zamyšlení a recenze, přečteno: 981×
filmy-zamysleni/tumblr-nxb0iecwie1ta8ccuo1-1280.jpg

Posedlost je bezpochyby jeden z nejbizarnějších filmů, co jsem kdy viděl. A to nemyslím jen z hororového žánru. Délka bez dvou minut rovné dvě hodiny vůbec není na škodu, i když aspoň podle mě je začátek trochu pomalejší. Jsou filmy, které mě přímo nadchnou od prvních minut a vím, že pokud se vyloženě nestane nějaká nesmyslně nelogická situace, budu nadšený i několik hodin (i dní) po zhlédnutí. O Posedlosti jsem dlouho přemýšlel a teprve později to celé vstřebával. Vlastně ani nevím, kde jsem na tento film přišel. Vím ale, že mě zaujalo obsazení se Samem Neillem v čele. Tohoto herce mám opravdu rád. A toto byl určitě asi určitě nejstarší snímek s ním, co jsem viděl.
Jak vlastně tento film hodnotit? Jde to vůbec? Nejde o obsah. Prostě celkově ta forma zpracování. V zamyšleních většinou aspoň nějak naznačím děj a o to se pak opírám. Tady to ale nebude tak jednoduché. Občas mi některé scény přišly až moc přehrávané, jakoby z divadla (slavná scéna v metru). Nedá se tomu odepřít nálepka horor. Ale zcela určitě to není pro mainstreamové diváky. A ano, je to opět můj oblíbený subžánr - psychologický až do morku kostí. U takových filmů vždycky strašně přemýšlím, jak to někdo mohl natočit. Nebo přesněji - jak vůbec někdo dokázal napsat samotný scénář předem. To je prostě úžasné. A na úplném konci byla moje hlava doslova v režimu "mind-blowing". Film má logiku, která se dříve či později prostě a jednoduše rozpadá. Byla to všechno jen nějaká bláznivě podivná metafora? Byla to skutečnost nebo prostě jen sen? Bezpochyby jedinečné filmové dílo. Opravdu nedokážu popsat děj. Ale svým způsobem to je dobře. Jen ať si na to každý udělá svůj vlastní názor. I když už dávno skončily titulky, stále jsem se díval na obrazovku a musel dokola přemýšlet. A čím dál víc se mi to stále a stále líbilo. Když se nad tím zamyslím, je to svým způsobem "prostý děj." Samozřejmě to myslím trochu (hodně) nadneseně. Možná to tak prožívá každý, kdo se nějak dostane do obdobné situace jako hlavní hrdinové filmu. Vážně nechci nic víc prozradit. Vidět to je prostě fenomenální zážitek. Pro každého to ale rozhodně není. Já jsem byl naprosto spokojený. I když jsem upřímně všechno zcela nepobíral, na úchvatném zážitku to nic neubralo. Člověk o tom začne pak přemýšlet a hledat ten pravý skrytý význam. Po lehce pomalejším začátku se to rázem změní na neskutečnou filmařinu. Nejde vyloženě o efekty, ale o celkový příběh. Na konci dává smysl, ale zároveň nedává. To je asi tak nejbližší vysvětlení, které jsem na konci filmu cítil. Jen víc obdobných snímků.

Hodnocení:     nejlepší   1 2 3 4 5   odpad

Komentáře

Zobrazit: standardní | od aktivních | poslední příspěvky | všechno
Článek ještě nebyl okomentován.


Nový komentář

Téma:
Jméno:
Notif. e-mail *:
Komentář:
[*1*] [*2*] [*3*] [*4*] [*5*] [*6*] [*7*] [*8*] [*9*] [*10*] [*11*] [*12*] [*13*] [*14*] [*15*] [*16*] [*17*] [*18*] [*19*] [*20*] [*21*] [*22*] [*23*] [*24*] [*25*] [*26*] [*27*] [*28*] [*29*] [*30*] [*31*] [*32*] [*33*] [*34*] [*35*] [*36*] [*37*] [*38*] [*39*] [*40*] [*41*] [*42*] [*43*] [*44*] [*45*] [*46*] [*47*] [*48*] [*49*] [*50*]   [b] [obr]
Odpovězte prosím číslicemi: Součet čísel osm a devět