TO Kapitola 2 [2019]

Napsal Amras (») 13. 9. 2019 v kategorii Filmy - zamyšlení a recenze, přečteno: 727×
filmy-zamysleni/mv5bytjlnjlkztktnjewos00nzi5ltlkndatzmewzdfmymm2mju2xkeyxkfqcgdeqxvynjg2njqwmdq-v1.jpg

Pro mě jednoznačně nejočekávanější horor tohoto roku. Letos jsem viděl už dost dobrých filmů, ale na TO jsem se těšil velmi, možná i nejvíc. Netajím se, že zbožňuji Stephena Kinga. Pro mě to bude vždycky nejlepší pan spisovatel. Vlastně díky němu jsem v podstatě začal psát vlastní hororové povídky. King za svou neustále trvající kariéru stvořil nespočet výrazných charakterů. Každý si najde svého oblíbence. Přesto si myslím, že Pennywise bude tak nejznámější. Je úžasné, jak má TO komplexní děj. Proto samotné převedení do filmové verze je samo o sobě úžasné. Líbila se mi televizní minisérie z roku 1990. Proto jsem byl velmi zvědavý, když jsem se dozvěděl, že se chystá nová adaptace. A jakmile jsem dva roky zpátky v kině viděl zcela nového Pennywise v podání Billa Skarsgårda, byl jsem uchvácen. Režisér Andy Muschietti je talentovaný a bylo hned znát, že si Kingovu předlohu užil. Co na tom, že je to časově posunuté do současnosti? Super provedení.

První díl mě přímo nadchl. Předem bylo jasné, že musí následovat druhá část. Knihu jsem četl jen jednou a ještě k tomu už před nějakou dobou, ale přesto při úvodní scéně jsem si připomněl i detaily, kvůli kterým obdivuju komplexnost jedné z nejznámější Kingových knih. Když jsem se poprvé dozvěděl, že pokračování trvá takřka tři hodiny, byl to pro mě nejprve menší šok, ale na druhou stranu mě to zaujalo. Věděl jsem, že první část filmu bude nejdřív o obvolání a setkání po 27 letech. Nejvíce se mi líbila dospělá verze Richieho. Ale musím pochválit casting. U ostatních hlavních hrdinů je dobrá podoba mezi dětmi a dospělými. Děj vůbec nenudí a velmi brzy nasadí pěkné tempo. Nejvíce mě bavilo, když jednotliví členové hledali své tokeny. Pennywise ukázal mnoho různorodých podob. A parádní cameo měl samotný Stephen King. Nějaké ty lekačky se tady taky najdou. V průběhu filmu je možné si povšimnout několika odkazů na různé horory. Vždycky, když se na scéně objeví Pennywise, stojí to za to. Často čtu na různých diskuzích, zda klauna lépe zahrál Tim Curry nebo Bill Skarsgård. Za mě musím říct, že se mi líbí oba, ale pokud bych si přeci jen měl vybrat, zvolil bych novější verzi. Je jasné, že to úplně srovnávat nejde, protože takřka třicet let stará původní dvojdílná verze byla určená pro televizi. Dnešní CGI triky dovedou úžasné věci. Ale film samozřejmě stojí také na hercích a jejich výkonech. Bill by jednoznačně měl být minimálně nominovaný na Oscara. Úsměv a smích je hodně creepy. A je vidět, že si tu roli pěkně užíval.
TO Kapitola 2 je výborné pokračování. Neoznačoval bych to přímo jako druhý díl. Prostě to přímo navazuje. Je jasné, že to bude atakovat, aby to mohlo být jako další nejúspěšnější horor. Zatím stále vede první film z roku 2017. Ale ať hodnotím snímky jednotlivě nebo dohromady, stále mi z toho vyjde nejvyšší hodnocení. Sice v tomto zamyšlení jsem se chtěl zaměřit spíše na novější TO, uvědomil jsem si, že je vlastně dobře, když se oba filmy prolínají. Toto je v podstatě série, kde je nutné vidět oba filmy. Vůbec nevadí, že zpracování je v moderní době. Pennywise je sice ústřední postava, ale bez Klubu smolařů by to prostě nebylo ono. U Stephena Kinga TO považuji za masterpiece. Je tam skvělé prolínání dějů v dětství a v dospělosti. Nová filmová verze se dost drží předlohy, i když pochopitelně kniha úplně přesně zfilmovat nepůjde. Určitě to ale jednoznačně bude patřit mezi mé velmi oblíbené horory a to nejen z nejnovější doby. Skvělé. Někdy si říkám, že remaky jsou zbytečné. I když tady se v podstatě jedná o jiné, modernější zpracování. A povedlo se. Jsem naprosto a totálně nadšený. Takhle má vypadat výborný horor. Stále jsem unešený.

Hodnocení:     nejlepší   1 2 3 4 5   odpad

Komentáře

Zobrazit: standardní | od aktivních | poslední příspěvky | všechno
Článek ještě nebyl okomentován.


Nový komentář

Téma:
Jméno:
Notif. e-mail *:
Komentář:
[*1*] [*2*] [*3*] [*4*] [*5*] [*6*] [*7*] [*8*] [*9*] [*10*] [*11*] [*12*] [*13*] [*14*] [*15*] [*16*] [*17*] [*18*] [*19*] [*20*] [*21*] [*22*] [*23*] [*24*] [*25*] [*26*] [*27*] [*28*] [*29*] [*30*] [*31*] [*32*] [*33*] [*34*] [*35*] [*36*] [*37*] [*38*] [*39*] [*40*] [*41*] [*42*] [*43*] [*44*] [*45*] [*46*] [*47*] [*48*] [*49*] [*50*]   [b] [obr]
Odpovězte prosím číslicemi: Součet čísel dvě a jedenáct