Ve vysoké trávě [2019]

Napsal Amras (») 12. 4. 2021 v kategorii Filmy - zamyšlení a recenze, přečteno: 642×
filmy-zamysleni/mv5bzja2zwu3n2mty2jkyy00yjfjlweyzwqtmjq0mtu0ndk1ztzmxkeyxkfqcgdeqxvymtkxnjuynq-v1-ux182-cr0-0-182-268-al.jpg

Nijak se netajím, že jsem jsem velkým obdivovatelem a milovníkem pana Stephena Kinga, kterého osobně považuji za nejlepšího a nejoblíbenějšího spisovatele. Zdaleka jsem ještě nečetl všechny jeho knihy (zvláště, když tento plodný autor rok co rok vydává nové dílo). A s převedením na filmové plátno jsem v podstatě vždy spokojený. Jistě, knize se nic nevyrovná, ale co jsem dosud podle předloh viděl, nebylo rozhodně ztrátou času. Stephen King má dva syny (dcera promine), kteří jsou po otcově vzoru oba spisovatelé. Možná o něco známější je Joe Hill. Z každým ze synů již King spolupracoval na knize. Žádnou spolupráci jsem ještě nečetl. Přesto jsem se rozhodl napřed zhlédnout film, kde si předlohu určitě jednou přečtu. A totiž In the Tall Grass.
Jak začít. Již samotný název naznačuje, co asi máme čekat. I když to vůbec není tak jednoduché. Čekal snad někdo něco jiného? Obvykle moc podrobně nezkoumám synopse, jen mě prostě musí něčím zaujmout. Ale když vidím "Based on novel by Stephen King, kouknu se prostě vždy.
Pokud nějaký film má podobný název jako tento, mám trošku rozpolcené pocity. Mám radši, když pojmenování přímo neodkazuje k základní myšlence snímku. Ale je to pochopitelně jak kdy. Tady se zdá příběh prostý. Sourozenci si vyjedou a volání o pomoc je přiměje vstoupit a hledat v trávě. Právě jsem se zpočátku bál, že o tom bude celý film. Ale zároveň mi bylo jasné, že když je to podle Kingovy předlohy, nebylo by "správné", aby to bylo tak jednoduché. I když asi tak první půlka moc záživná není. Záběry se opakují a sice se spolu s hrdiny ztrácíme v trávě, ale to je tak zatím všechno. Určitě velmi zajímavá je postava v podání zkušeného herce z hororů Patricka Wilsona. A tajemná skála je kapitola sama o sobě. Děj sice neutíká nijak závratnou rychlostí, často se i možná zbytečně vleče, ale právě takové pomalé rozklíčování je mnohdy lepší, než když následuje akce za akcí a jumpscare za jumpscarem. Časové smyčky vždy každý příběh okoření. Ale trochu jsem se pak začínal i v ději ztrácet. Pravděpodobně to tak bylo zamýšleno (nemohu posoudit s původní předlohou), ale možná by stálo za to udělat ze snímku minisérii, kde bychom se více dozvěděli (hlavně pro mě) neobjasněné věci. Film jsem již viděl před nějakou dobou a tak si konkrétní dějové zvraty moc nevybavím. Vím ale, že při sledování jsem si tak trochu vzpomněl na Children of the Corn, kde také byl jakýsi kult. Ale jinak se jedná o zcela odlišné snímky.
In the Tall Grass je rozhodně zajímavým počinem a i když jsem na konci všechno úplně nechápal, je to takový lehce nadprůměrný horor. Člověka prostě nesmí odradit tisíce záběrů na trávu. Ale minimálně za zajímavé časové smyčky se vyplatí film vidět. Jakmile budu mít možnost přečíst si originální předlohu, budu moudřejší. Snad.

Hodnocení:     nejlepší   1 2 3 4 5   odpad

Komentáře

Zobrazit: standardní | od aktivních | poslední příspěvky | všechno
Článek ještě nebyl okomentován.


Nový komentář

Téma:
Jméno:
Notif. e-mail *:
Komentář:
[*1*] [*2*] [*3*] [*4*] [*5*] [*6*] [*7*] [*8*] [*9*] [*10*] [*11*] [*12*] [*13*] [*14*] [*15*] [*16*] [*17*] [*18*] [*19*] [*20*] [*21*] [*22*] [*23*] [*24*] [*25*] [*26*] [*27*] [*28*] [*29*] [*30*] [*31*] [*32*] [*33*] [*34*] [*35*] [*36*] [*37*] [*38*] [*39*] [*40*] [*41*] [*42*] [*43*] [*44*] [*45*] [*46*] [*47*] [*48*] [*49*] [*50*]   [b] [obr]
Odpovězte prosím číslicemi: Součet čísel šest a tři